Po 2. svetovej vojne došlo k rozvoju hyperbarickej medicíny na vedeckom podklade a od roku 1994 prebieha táto liečba podľa všeobecne uznávaných štandardov.
V súčasnej dobe má HBO široké využite ako podporná liečba množstva ochorení a porúch zdravia, kde dochádza k nedostatočnému okysličovaniu tkanív a orgánov. Pomocou zvýšenia tlaku vdychovaného kyslíka dosiahneme jeho vyššie fyzikálne rozpustenie v krvnej plazme. Množstvo rozpusteného kyslíka v krvi môže narásť cca. 10 násobne oproti normálnemu stavu pri dýchaní bežného vzduchu, aj v prípadoch, kedy je jeho nosič – krvné farbivo hemoglobín už plne nasýtený. Čím je viac kyslíka v krvi, tým ľahšie dochádza k jeho prestupu do cieľových orgánov a tkanív.
Týmto mechanizmom sa kyslíkom zásobujú aj časti organizmu, kam sa už červené krvinky nedostanú vôbec alebo len v obmedzenej miere pre poškodenie krvných vlásočníc. To všetko prispieva k podpore reparácie a regenerácie tkanív a najmenších krvných ciev – kapilár, eliminácii poškodenia DNA, úprave zápalovej aktivity podporou aktivity bielych krviniek – leukocytov, ako aj priamemu toxickému účinku na niektoré baktérie.
Zvýšením dodávky kyslíka do tkanív môžeme dosiahnuť urýchlenie hojenia a návrat do bežného života, prípadne zníženie výskytu následných komplikácií ochorení. Liečba tiež prispieva k zvýšeniu fyzickej a psychickej výkonnosti a k relaxácii organizmu.
Liečba pretlakovým kyslíkom prebieha v zariadení nazývanom hyperbarická komora. Priestor samotnej komory sa plní stlačeným vzduchom a vdychujete pretlakový kyslík. Jeden pobyt v hyperbarickej komore trvá 50 minút.